MORNİNGLİFE PNÖMATIK COMPRESYON CİHAZI KULLANIM YERLERİ (Lenfödem Cihazı)
(4 Odacıklı Lenfödem Cihazı)
Lenf ödem
Lipo ödem

Venöz yetmezliği
Bacak ülserlerinde
Spor yaralanmalarında
Post-travmatik ödemlerde
Sellülit tedavilerinde
Lenfatik Filariasis


ARALIKLI PNÖMATİK BASINÇ UYGULAMASI (Lenfödem Cihazı Uygulaması)
 
1940 lı yıllarda Conrad isimli bir mühendis tarafından venöz hastalıklarda kullanılan elastik basınçlı textil uygulaması ile başlayan süreç; günümüze kadar gerek varis çorabı adıyla bilinen textil uygulamaları gerekse de pnömatik kontroldeki gelişmelere paralel olarak kompresyon ve lokal basınç uygulamalarında birçok cihazın kullanıma girmesiyle sonuçlanmıştır.
 
Uygulanan extremitede adeta sağım denilebilecek bir etkiye yol açmakta,    0 ile 140 mmHg arasında uygulama basınçları ve 1 ila 120 saniye zaman aralıkları seçilmek suretiyle venöz ve lenfatik sistemin boşalmasını, extremitedeki kompartman basınçlarının düşürülmesini ve interstsyel zondaki onkotik basıncın düşürülmesini sağlamaktadır.


MORNİNGLİFE PNÖMATİK KOMPRESYONUN (Lenfödem Cihazının) LENFÖDEM TEDAVİSİNDEKİ YERİ

Kol veya bacağın etrafını saran hava yastıklarının bir pompa aracılığıyla şişirilerek uygulanan pnömatik kompresyon tedavisinde, biriken lenf sıvısını, dışarıdan basınç uygulamak suretiyle dokulardan uzaklaştırıp dolaşıma katmak amaçlanmaktadır.

İki çeşit pnömatik kompresyon cihazı vardır: 1.Segmental (sequential=ardışık, çok-odacıklı) olan türünde kol ve bacağın çeşitli bölgelerine sarılan hava yastıkları en uçtakinden en merkezde olana doğru sırasyla şişirilir. Gelişmiş modellerde odacıklardaki basınç farklı düzeylerdedir (en uçtakinde en fazla). 2.Segmental olmayan (tek-odacıklı) türünde ise kol veya bacağı boyunca saran tek parça bir hava yastığı vardır ve şişirildiğinde bütün bölgelere basınç uygular.

Segmental olanı daha etkilidir.